Letniska

Lasy Janowskie – jakie atrakcje czekają tu na turystów?

Lasy Janowskie – jakie atrakcje czekają tu na turystów?

Ten wyjątkowy kompleks leśny może oczarować nie tylko miłośników przyrody, ale i tych turystów, którzy wolny czas chcą spędzić aktywnie w pięknym otoczeniu. Dla kogo Lasy Janowskie będą ciekawym kierunkiem wycieczki? Na jakie atrakcje warto tu zwrócić szczególną uwagę?

O wartości turystycznej Lasów Janowskich

Lasy Janowskie stanowią zachodnią część dawnej Puszczy Solskiej, obejmującej łącznie ponad 120 ha powierzchni. W lasach tych dominują sosny, często można tu jednak zobaczyć i jodły, i lasy mieszane. Nie brak tu również stawów rybnych, bagien i torfowisk, stanowiących ciekawe urozmaicenie krajobrazu. Najpiękniejszy fragment Lasów Janowskich, ze względu na swe walory, od 1984 roku jest objęty ochroną jako Park Krajobrazowy Lasy Janowskie. Zajmuje on ponad 39 ha, a wycieczki po jego terenie każdemu dostarczyć mogą niezapomnianych wrażeń. Dodatkowo na terenie tego kompleksu leśnego powstało 6 rezerwatów przyrody, m. in. leśno-florystyczny „Jastkowice” oraz rezerwat leśno-torfowiskowy „Imielty Ług”.

Dla miłośników torfowisk nie lada atrakcją będzie wizyta na terenie Bagna Rakowskiego, znajdującego się we wschodniej części Lasów Janowskich. Podobno równie piękne tereny znajdziemy w okolicach Radomia – w tym miejscu polecamy sprawdzić najpiękniejsze atrakcje turystyczne w Radomiu. Gdzie jeszcze warto się wybrać? Do Ośrodka Edukacji Leśnej w Janowie Lubelskim oraz do siedziby nadleśnictwa. W jej sąsiedztwie czeka ciekawa wystawa, której główną bohaterką jest…dawna kolejka leśna, pracująca niegdyś w Lasach Janowskich. W lasach tych nie brak też pamiątek po wielkiej bitwie partyzanckiej z 1944 roku. Najpiękniej przypomina o niej pomnik, który można zobaczyć na Porytowym Wzgórzu – miejscu niezwykle ważnym dla każdego miłośnika historii.