Góry

Pieniński Park Narodowy – co warto wiedzieć?

Pieniński Park Narodowy – co warto wiedzieć?

Pieniński Park Narodowy położony jest w południowych górach Polski i jest domem dla jednych z najpiękniejszych krajobrazów w kraju.

Park jest warty odwiedzenia ze względu na wspaniałe widoki, szlaki turystyczne i dziką przyrodę.

Historia i krajobraz Penińskiego Parku Narodowego

Pieniny to strome klify, kręte doliny, gęste lasy i wysokie płaskowyże, które rozciągają się przez Polskę, Słowację i Węgry. Te surowe pasma górskie powstały w epoce lodowcowej, kiedy lodowce wyrzeźbiły skały, pozostawiając je poszarpane i nierówne. Góry Szczawnickie to najwyższe szczyty Pienińskiego Parku Narodowego, sięgające nawet 1035 m n.p.m. Park jest domem dla wielu gatunków dzikich zwierząt, w tym sarny, dzika i borsuka. W granicach parku można spotkać wiele różnych gatunków ptaków, takich jak dzięcioły, jastrzębie i cietrzewie.

Pieniny zostały po raz pierwszy zasiedlone przez Słowian, którzy przybyli do Polski z południa w VII wieku. Obszar ten był mocno kontestowany w swojej historii i był rządzony przez wiele różnych imperiów, w tym Austriaków, Węgrów i Turków osmańskich. Podczas II wojny światowej region znajdował się pod kontrolą Niemiec, dopóki nie został zajęty przez wojska sowieckie w 1945 roku. W Pienińskim Parku Narodowym znajdują się jedne z najpiękniejszych krajobrazów w Polsce, a także jedne z najlepszych szlaków turystycznych w kraju. W parku znajduje się wiele szlaków, od łatwych spacerów po strome szlaki dla bardziej doświadczonych wędrowców. Trasy prowadzą przez jedne z najpiękniejszych krajobrazów w Polsce i wiją się na wiele górskich szczytów i dolin.

Jedną z najpopularniejszych wędrówek w Pienińskim Parku Narodowym jest Szlak Turystyczny, który jest łatwym bądź umiarkowanym szlakiem, w zależności od doświadczenia wędrowców. Szlak oferuje zapierające dech w piersiach widoki na dolinę poniżej. Trasa rozpoczyna się w Osowym Lesie, a kończy przy drewnianej wieży widokowej, z której widać wszystkie otaczające park góry. Przejście całego szlaku zajmuje około 2-3 godzin.

źródło: https://szczawnica24.pl/ – portal regionalny