BeskidyGóryLetniska

Beskidzkie letniska. Ślemień

Beskidzkie letniska. Ślemień

Dlaczego Ślemień?

Tę miejscowość można potraktować zarówno jako punkt wypadowy w pobliskie Beskidy, jak i jako przyjemne letnisko. Ślemień bez wątpienia jest jedną z ciekawszych miejscowości położonych na terenie między Żywcem a Wadowicami, a jej malownicze otoczenie już dawno zapewniło jej sporą popularność. Kariera Ślemienia jako miejscowości wypoczynkowej jest możliwa dzięki rozwijającej się tu agroturystyce oraz licznym atrakcjom, które czekają zarówno w samej wsi, jak i w jej najbliższej okolicy.
W pobliżu tej miejscowości możesz wybierać spośród ponad 40 noclegów w niewygórowanej cenie. Jakie atrakcje może zatem zaoferować odwiedzającym Beskidy turystom Ślemień? Czy warto odwiedzić to letnisko?
Ślemień może pochwalić się przede wszystkim malowniczym położeniem w dolinie Łękawki. Położenie na styku Beskidu Małego i Makowskiego sprawia, że można z tej miejscowości wybierać się na ciekawe wycieczki w góry, podziwiając jednocześnie piękne widoki. Blisko stąd na Łamaną Skałę, kuszą również stoki Gibasów Gronia.

Historia Ślemienia

Sam Ślemień może się pochwalić długą i ciekawą historią. Ta wieś powstała już w XV wieku, a w XVII wieku była „stolicą” tzw. państwa ślemieńskiego. W Ślemieniu istniał niegdyś zamek, jednak do dnia dzisiejszego pozostały jedynie ślady jego fundamentów. Wieś znana była również z działającej tu huty żelaza – pierwszej takiej na terenie Beskidów Zachodnich. Dziś turyści wyruszający ze Ślemienia na górskie wycieczki mogą wybrać trasę oznaczoną niebieskim szlakiem. Prowadzi on obok terenów tejże huty, po której do dnia dzisiejszego zachowały się jedynie ruiny wielkiego pieca hutniczego.
W centrum wsi znajduje się dość ciekawy zabytek. To kościół z połowy XIX wieku, w którym znajduje się XVI – wieczny ołtarz – jedyna pamiątka po stojącej tu wcześniej świątyni. W samej wsi nie brak zabytkowych posągów stojących przy drogach oraz ludowych kapliczek. Można tu również ujrzeć nieliczne już drewniane domy, wzniesione w tradycyjnym stylu przez mieszkańców wsi.