BeskidyGóry

Poprzez polskie Beskidy – od Śląskiego po Niski

Poprzez polskie Beskidy – od Śląskiego po Niski

Kochasz góry i piesze wędrówki, więc na pewno znasz Beskid. Pytanie który? Wiesz ile w Polsce mamy pasm o tej nazwie? Siedem! Wyjaśnienia wymaga, że Beskidy Zachodnie, Środkowe i Wschodnie to makroregiony, w których leżą poszczególne pasma górskie. Poniżej najważniejsze i najciekawsze informacje o każdym z beskidzkich pasm. Dla zachowania porządku, poruszamy się od zachodu na wschód. Zapraszam na wędrówkę!

Beskid Śląski

Odwiedzający Bielsko-Białą otoczeni są przez góry, gdyż miasto leży na styku dwóch części Beskidów Zachodnich. Jednym z nich jest pasmo Beskidu Śląskiego, z najwyższymi szczytami: Skrzycznem i Baranią Górą. Ciekawostką jest to, że na Baraniej Górze bije źródło Wisły, a jej dolina dzieli Beskid Śląski na pasma: Czantorii i Wiślańskie. Oba z nich zbudowane są głównie z piaskowców, z dużym nagromadzeniem jaskiń. Niektóre osiągają pokaźne rozmiary, jak Jaskinia Wiślańska, o długości korytarzy aż 2275m.

Beskid Żywiecki

Kto wie jakie jest drugie pod względem wysokości polskie pasmo górskie? Chodzi o Beskid Żywiecki. Interesujący fakt jest taki, że właśnie tutaj przebiega granica pomiędzy zlewiskami Morza Czarnego i Bałtyku. Wśród szczytów tego pasma, można wymienić leżące w Babiogórskim Parku Narodowym: najwyższą – Babią Górę (1725m n.p.m.), Gówniak i Sokolicę, wszystkie z nich sięgają sporo ponad 1300 m n.p.m. W terenie, wyraźnie wyróżniają się nagie, kopulaste szczyty z bardziej stromymi stokami północnymi i północno-zachodnimi.

Beskid Mały

Jedno z najmniejszych polskich pasm górskich liczy jedynie 35km długości i od 10 do 15km szerokości. Należący do makroregionu Beskidów Zachodnich, Beskid Mały, pomimo niewielkiej powierzchni jest wyjątkowo ciekawy, a szczyty charakteryzuje duża wybitność. Najwyższy z nich to całkowicie zalesiony Czupel – 930m n.p.m. Amatorzy górskich wędrówek polubią Beskid Mały za strome zbocza, często przekraczające 30 stopni nachylenia. Ciekawe formy skalne, wychodnie i jaskinie wyrzeźbione w piaskowcu oraz liczne, osuwiska urozmaicają teren.

Beskid Makowski

Turyści ruszający z Krakowa, przedsmak gór znajdą już bardzo blisko, bo w okolicy Myślenic. Pierwszym pasmem górskim na południe od miasta Kraka, należącym do Beskidów Zachodnich jest Beskid Makowski. Rzeźba terenu charakteryzuje się dużym rozszczepieniem i podziałem na mniejsze pasma. Wyróżnić ich można przynajmniej 6, z czego w Paśmie Przedbabiogórskim znajduje się najwyższy szczyt – Mędralowa wys. 1169m n.p.m. W Beskidzie Makowskim spotkamy się z gęstym zaludnieniem, a w dolinach z rolnictwem, dopiero w wyższych partiach występują lasy.

Beskid Wyspowy

Pasmo Beskidu Wyspowego jest jedną z wielu części Beskidów Zachodnich. To rozciągające się od Kotliny Sądeckiej (na wschodzie), po rzekę Rabę (na zachodzie), pasmo posiada ciekawą etymologię. Beskid Wyspowy cechują pojedyncze, wyodrębniające się szczyty – niczym wyspy na morzu, stąd właśnie wzięła się nazwa. Najwyższy szczyt to Mogielica (1170m n.p.m.), z oddaną w 2008r. wieżą widokową. Rekordzistą jest Luboń Wielki –1022 m n.p.m., ma wybitność aż 512m, co plasuje go na 9 miejscu w tej kategorii w Polsce.

Beskidzkie letniska. Ślemień

Beskid Sądecki

W centrum Beskidu Sądeckiego, wcale nie leży ani Nowy, ani Stary Sącz. W jego sercu znajdują się mniejsze, ale urokliwe miejscowości jak Piwniczna Zdrój i Rytro. Najwyższym wzniesieniem jest, zaliczona do Korony Gór Polski, Radziejowa (1266m n.p.m.). Szczyt ten zdobędziemy przemierzając Główny Szlak Beskidzki. Dolina rzeki Poprad dzieli Beskid Sądecki na dwie niemal równe części. Pasmo to jest atrakcyjne nie tylko dla górskich wędrowców, ale też dla narciarzy (liczne wyciągi) oraz osób zainteresowanych zabytkami (m.in. Szlak Architektury Drewnianej).

Beskid Niski

W samym sercu kolejnego pasma Karpat Zachodnich leży Magurski Park Narodowy. A sam Beskid Niski, bo o nim mowa, mimo że zajmuje sporą powierzchnię, jest najdzikszym pasmem górskim w Polsce. Najwyższy szczyt, Lackowa, ma zaledwie 997 m n.p.m., ze względu na tę liczbę nazywana jest Górą Policyjną. Poza bogatą fauną (m.in. niedźwiedzie, wilki i żbiki) i nienaruszoną przez człowieka florą, w górach tych znajduje się wiele pozostałości po burzliwej historii. Nielicznych turystów przyciągają zapomniane doliny z nieistniejącymi już dawnymi wsiami. Zabytki sakralne – drewniane kościoły, cerkwie i ich ruiny – świadczą o ciekawej przeszłości i różnorodności tego regionu.

To już koniec naszej wędrówki poprzez poszczególne pasma Beskidów. Przemierzyliśmy wspólnie około 200km w linii prostej przez te wspaniałe góry, doliny i szczyty. Choć Główny Szlak Beskidzki, kończy się (lub zaczyna) w Wołosatym w Bieszczadach, już nie wkraczaliśmy w to pasmo. Wrażeń i tak było pod dostatkiem!