BeskidyGóryLetniskaSkoczów

Skoczów i jego atrakcje. Co warto zobaczyć w tym mieście?

Skoczów i jego atrakcje. Co warto zobaczyć w tym mieście?

Jest miastem pięknym i bardzo chętnie odwiedzanym przez turystów, a jego zabytki mogą oczarować każdego. Skoczów to ważny cel wycieczki dla tych, którzy chcą wędrować śladami Jana Sarkandra oraz Gustawa Morcinka, to również miejsce przyjazne dla tych, którzy chcą spojrzeć na Beskid Śląski z nieco innej perspektywy. Co koniecznie trzeba zobaczyć w tym mieście?

Trochę geografii

Wielkim walorem Skoczowa jest jego położenie geograficzne. Liczące około 15 tysięcy mieszkańców miasto otoczone jest malowniczym Pogórzem Śląskim. Położenie w Dolinie Górnej Wisły oraz bliskość tak atrakcyjnych ośrodków turystycznych, jak Ustroń oraz Wisła, zapewnia mu spore uznanie w oczach turystów. Nic dziwnego, że wycieczki chętnie zatrzymują się tu w drodze w Beskidy. Wszak jedną z najpiękniejszych panoram Beskidu Śląskiego jest ta, którą można podziwiać ze Skoczowskiego wzgórza o nazwie Kaplicówka.

Z kart historii

Skoczów może się pochwalić długą historią. Jego początki związane są z grodziskiem, które w IX wieku powstało na terenie osady Międzyświeć. Gdy zostało ono zniszczone, jego mieszkańcy przenieśli się w nowe miejsce, zakładając gród, który z czasem zmienił się w ważne miasto. Od tego „przeskoczenia” w nowe miejsce, gród ów nazwano Skoczowem. Wiadomo, że Skoczów już pod koniec XIV wieku mógł się pochwalić prawami miejskimi. Szybko rozwijał się tu przemysł i rzemiosło, a w połowie XVI wieku powstał nawet browar mieszczański. Pomyślny rozwój miasta przerywały jednak liczne klęski. Zniszczenia wojenne w XVII wieku oraz pożary, które nękały miasto w XVIII stuleciu, stały się przyczynami wielu poważnych zniszczeń. Na szczęście w połowie XIX wieku w mieście znów zaczyna się rozwijać przemysł, a nowe fabryki stają się wielką szansą na lepszy los dla wielu mieszczan. Jednym z najważniejszych zakładów w nowszej historii miasta stała się „Pierwsza Śląska Fabryka Koców, Derek i Guń”, z która przez lata kojarzone było miasto. Dowodem na pomyślny rozwój miasta oraz na bogactwo jego mieszkańców stała się z czasem ulica Mickiewicza, przy której zaczęto wznosić reprezentacyjne wille, należące do najbogatszych mieszkańców Skoczowa. A jakie atrakcje czekają dziś na terenie tego miasta? Oto kilka miejsc, które koniecznie trzeba odwiedzić podczas wycieczki.

Zabytki miasta – co warto zobaczyć?

W dawnym Skoczowie obok siebie żyli katolicy, żydzi i protestanci. Po społeczności żydowskiej pozostało niewiele pamiątek, z kolei o ewangelikach przypomina kościół ewangelicki z drugiej połowy XIX wieku. Najwięcej zabytków sakralnych wiąże się jednak z obecnością katolików w tym mieście. Zachwycić może barokowy kościół parafialny św. Apostołów Piotra i Pawła, który jest ciekawym przykładem architektury z XVIII wieku. Kolejnym zabytkiem godnym polecenia jest kościół Świętego Krzyża, czyli tzw. „Szpitalik”. To ważne miejsce dla tych, którzy w czasie wycieczki po mieście chcą zobaczyć miejsca związane z postacią Jana Sarkandra. To właśnie w tym kościółku przyszły święty został ochrzczony, a zabytkową chrzcielnicę do dziś można podziwiać w prezbiterium kościoła. Warto zwrócić uwagę na rzeźby Donaya – miejscowego artysty, którego dziełem są figury stojące przed kościołem parafialnym oraz słynny Tryton, będący ozdobą skoczowskiego rynku.

Zabytki świeckie również są w tym mieście godnie reprezentowane. Rynek może się pochwalić pięknymi kamienicami oraz zabytkowym ratuszem, choć dla wielu turystów najważniejszym obiektem jest tu rodzinny dom Jana Sarkandra. Obecnie służy on jako placówka muzealna, do której koniecznie trzeba zajrzeć w trakcie zwiedzania miasta. Ważnym punktem w programie każdej wycieczki po mieście jest też Muzeum Gustawa Morcinka oraz Kaplicówka, na której w latach 30-tych XX wielu powstała kaplica św. Jana Sarkandra. Kaplicówka jest jednocześnie rewelacyjnym punktem widokowym, a podziwiane z niej Beskidy prezentują się wspaniale.

Beskidzkie letniska. Krzeszów

Skoczów, z racji na swe położenie oraz ciekawe zabytki, może być miastem bardzo atrakcyjnym dla turystów. Ciekawe muzea oraz gęsta sieć szlaków pieszych i rowerowych to czynniki, dzięki którym każdy z nas może urządzać ciekawe wycieczki po najbliższej okolicy tego miasta. Atrakcji jest tu sporo, a wrażenia z takiej wyprawy mogą na długo pozostać w pamięci wszystkich zaglądających tu turystów.

Jeden komentarz

Dodaj komentarz