BeskidyGóry

Gdzie wybrać się na majówkę?

Gdzie wybrać się na majówkę?

Kilkudniowa przerwa w zakładach pracy oraz szkołach w związku z przypadającymi na początek maja Świętami Pracy, Flagi a także Konstytucji 3 maja znana jest doskonale wszystkim Polakom pod nazwą "majówka". Przy dobrym wcześniejszym zaplanowaniu swojego urlopu można uzyskać nawet kilkanaście dni wolnego. Jak więc ten czas spożytkować? Część rodaków z pewnością spędzi go po prostu na odpoczynku w swojej miejscowości. Spotka się ze znajomymi, urządzi grilla ewentualnie odwiedzi rodzinę. Jednak co w sytuacji gdy w majówkę chcemy spędzić podróżując? W poniższym artykule przedstawiamy zatem kilka pomysłów na to gdzie można wybrać się w weekend majowy.

Jakie gatunki drzew rosną w Beskidach?

Zalew Zegrzyński

Ten największy sztuczny polski akwen znajduje się na Mazowszu. Mnóstwo piaszczystych plaż a także atrakcje takie jak korty czy szkółki windsurfingowe to coś czego możemy się spodziewać jadą nad Zegrze. Kurort ten jest jednym z ulubionych miejsc mieszkańców stolicy, którzy licznie zjeżdżają się w te tereny.

Świętokrzyskie

Sandomierz, Opatów oraz Baranów to teren nad, którymi z pewnością warto się pochylić wybierając się w majową podróż. Sandomierz to miejsce rozsławione przez serial "Ojciec Mateusz" posiadające jednak znacznie więcej atutów. W miasteczku tym znajduje się piękny, malowniczy rynek zachowany w starym stylu a także bulwary umiejscowione tuż nad rzeką Wisłą. Sandomierz zawiera także kilkanaście zabytkowych domów, gotycki ratusz oraz mnóstwo świątyń w tym XVIII-wieczną synagogę. Opatów wraz z miejscowością Ujazd to znów miejsce zawierające jeden z najbardziej rozpoznawalnych zabytków województwa świętokrzyskiego a mianowicie zamek Krzyżtopór, do którego można dotrzeć także za pośrednictwem podziemnych tras. Baranów Sandomierski to natomiast małe bo liczące zaledwie 1, 5 tysiąca mieszkańców miasteczko, którego główną atrakcją jest renesansowy zamek Leszczyńskich znany także jako "Mały Wawel".

Krynica Zdrój

Majowy wyjazd oprócz odpoczynku i poznania nowych miejsc można także połączyć z prozdrowotnymi aktywnościami. W tym celu warto wybrać się do Krynicy Zdrój. Jak się okazuje krynickie wody znane są ze swoich właściwości wpływających na zdrowie. Pomagają w dolegliwościach układu pokarmowego, mają działanie przeciwalergiczne a także niezwykle odprężają. Głównymi wodami są dostępnymi w Krynicy są:
Jan – przeznaczony dla osób zmagający się z cukrzycą
Słotwinka – uzupełniająca braki magnezu
Tadeusz – regulujący pracę jelit
Pijalnie wód to główna wizytówka tej miejscowości. Oprócz ich w Krynicy znajduje się także basen, park linowy, sankostrada, kolej linowo-terenowa, Muzeum Nikifora a także Muzeum Zabawek. Ponadto Krynica Zdrój oferuje ponad 20 szlaków trekkingowych.

Beskidy

Dobrym pomysłem na majowy wypad będą Beskidy. Tereny te posiadają wiele szlaków trekkingowych. W śląskiej części pasma na styku granic Polskich, Słowacji oraz Czech rozsiane są przysiółki Beskidzkiej Trójwsi czyli kolebki Górali Śląskich. Wybierając się w te rejony można na własne oczy zobaczyć jak starodawnymi metodami wytwarzane są oscypki a także ujrzeć stada owiec wypasane przez tamtejszych górali.

Zakopane

Zimowa stolica Polski jest również atrakcyjna dla turystów w innych porach roku. Spacer po Krupówkach czy konsumowanie tradycyjnego oscypka to aktywności, które z pewnością niezwykle odprężą po całym roku pracy i codziennych obowiązków. W Zakopanem znajduje się mnóstwo tras dlatego też, każdy przyjezdny znajdzie odpowiedni dla siebie szlak.

Jeden komentarz

Dodaj komentarz