BeskidyLetniska

Beskidzkie letniska – poznajmy bliżej Lachowice

Beskidzkie letniska – poznajmy bliżej Lachowice

Ta rozległa, beskidzka wieś świetnie radzi sobie zarówno jako letnisko, jak i punkt wypadowy dla osób chcących odbywać górskie wycieczki. To jedna z ciekawszych miejscowości, jaką mogą się pochwalić Beskidy. Lachowice, pięknie położone w dolinie potoku Lachówka, są doskonałym punktem wypadowym w Pasmo Jałowieckie. Malownicze położenie oraz szlaki turystyczne pozwalające na górskie wycieczki sprawiły, że Lachowice jako letnisko są wysoko cenione i bardzo popularne.

Co warto wiedzieć o tej beskidzkiej wsi?

Same Lachowice mogą się pochwalić dość długą i nietypową historią. Powstały w XVII wieku. W odróżnieniu od pobliskich osad nie jest to wieś wołoska. Jej założycielem był Piotr Komorowski, który nową osadę włączył do swego państwa suskiego. Najważniejszym ośrodkiem tego państewka feudalnego była natomiast Sucha Beskidzka.
Współczesne Lachowice to nie tylko letnisko i popularna miejscowość turystyczna. Ważną rolę w gospodarce odgrywa tu nie tylko turystyka, ale i produkcja zabawek.

Zabytki Lachowic

Lachowice mogą się też pochwalić ciekawymi zabytkami, które w malowniczej scenerii prezentują się znakomicie. Jednym z najcenniejszych zabytków wsi jest drewniany kościół z końca XVIII wieku, którego fundatorką była Teresa Wielopolska. Co ciekawe, podobny kościół można znaleźć niedaleko Włocławka (źródło: www.infowloclawek.pl). Warto zajrzeć do jego wnętrza, w którym nie brak ciekawych przykładów XVIII – wiecznej sztuki sakralnej. Wyróżnia się w szczególności obraz przedstawiający Madonnę z Dzieciątkiem. Inną ciekawostką, którą można ujrzeć we wsi, jest drewniany młyn wodny – ciekawy i oryginalny zabytek z XIX wieku.

Beskidy są też znane z pięknych kapliczek oraz rzeźb przydrożnych. Jedna z ciekawszych znajduje się właśnie w Lachowicach. Powstała ona w latach 70. XVIII wieku i przedstawia Chrystusa Frasobliwego – bardzo popularne przedstawienie na terenie wsi góralskich.