BeskidyLetniska

Tymbark – znane letnisko w Beskidzie Wyspowym

Tymbark – znane letnisko w Beskidzie Wyspowym

Niewielkie i spokojne miasteczko Tymbark jest jednym z popularniejszych letnisk na terenie Beskidu Wyspowego. To również ważny ośrodek przemysłowy, który jeszcze przed wybuchem II wojny światowej stał się znany dzięki produkcji dżemów oraz soków owocowych. Dzięki dobrze rozwiniętej komunikacji z Tymbarku można wybrać się nie tylko w góry znajdujące się w najbliższej okolic tej miejscowości, ale również w nieco dalsze rejony Beskidu Wyspowego.

Zwiedzanie Beskidu Wyspowego

Tymbark i jego okolice są świetnie przystosowane do obsługi ruchu turystycznego. Liczne szlaki piesze oraz rowerowe ułatwiają turystom poznawanie centralnej części Beskidu Wyspowego, zaś i w samym Tymbarku na nudę nie można narzekać. Szczególną atrakcją jest tu kursująca w okresie letnim „kolej retro”, którą można pokonać trasę Chabówka – Nowy Sącz – dokładne godziny kursowania pociągów na tej trasie sprawdzimy na portalu regionalnym www.enowy.pl. W przepływającej przez tę dużą wieś rzece Łososinie można korzystać z niewielkich kąpielisk, zaś czyste środowisko i położenie w pięknej kotlinie górskiej sprawiają, że nie brak w Tymbarku i jego najbliższej okolicy wielu atrakcyjnych miejsc do wypoczynku.

Dzisiejszy Tymbark jest przede wszystkim dużą wsią gminną i popularnym letniskiem, w przeszłości było to jednak ważne w regionie miasteczko. Prężnie rozwijający się ośrodek gospodarczy i administracyjny stracił jednak z czasem na znaczeniu, utracił prawa miejskie i dziś cieszy się mianem wsi. Nie brak tu jednak miejsc, w których można poczuć klimat dawnego miasteczka. To właśnie urok małomiasteczkowej zabudowy i piękne otoczenie uczyniły z Tymbarku znaną miejscowość letniskową, chętnie odwiedzaną przez mieszkańców pobliskich miast: Krakowa oraz Nowego Sącza.