Letniska

Siemiatycze – czym nas zaskoczą?

Siemiatycze – czym nas zaskoczą?

Niewielkie Siemiatycze mogą nas zaskoczyć ciekawą historią oraz zabytkami, którym warto poświęcić nieco więcej uwagi. Na jakie atrakcje powinniśmy zatem zwrócić szczególną uwagę w trakcie wycieczki po tym mieście?

Siemiatycze w pigułce

Siemiatycze mogą się pochwalić korzystnym położeniem, a malownicza sceneria Wysoczyzny Drohiczyńskiej przyciąga tu turystów. Siemiatycze są jednocześnie miejscem idealnym dla miłośników historii, których fascynuje Podlasie i jego dzieje. Co warto wiedzieć na temat miasta?

Wiadomo, że po raz pierwszy Siemiatycze wspominane są w połowie XV wieku, kiedy to Boruta z Falent otrzymał je od książąt mazowieckich. Sto lat później osada otrzymała prawa miejskie, i do czasów wojen ze Szwecją rozwijała się doskonale.  Była to m.in. zasługa decyzji podejmowanych przez właścicieli tych ziem. Na długiej liście panów miasta znajdują się m.in. Tęczyńscy, Szydłowieccy i Radziwiłłowie. Najdłużej miastem władali jednak Sapiehowie, którzy w dziejach Siemiatycz odegrali bardzo ważną rolę.

Osobą wyjątkowo ważną w dziejach miasta jest Anna Jabłonowska, córka Kazimierza Karola Sapiehy. To dzięki niej w połowie XVIII wieku Siemiatycze zaczęły odzyskiwać znaczenie i stały się ważnym ośrodkiem handlu i rzemiosła. Niestety, spadkobierca Anny nie zdołał zachować jej osiągnięć, a miasto w XIX wieku znów straciło na znaczeniu. Do dziś jednak zachowało się sporo pamiątek, które przypominają o czasach jego świetności.

Siemiatyckie zabytki – co warto zobaczyć?

Zwiedzanie Siemiatycz może się dla wielu z nas okazać bardzo ciekawą lekcją historii. Miasto zachwyca swym barokowym układem przestrzennym oraz takimi perełkami architektury, jak kościół parafialny Wniebowzięcia NMP. W jego bryle łączą się ze sobą cechy typowe dla sztuki barokowej i renesansowej. Został on zbudowany w pierwszej połowie XVII wieku, a jego fundatorem był kanclerz litewski, Lech Sapieha. Przy kościele możemy zobaczyć dawne zabudowania klasztorne, będące już ciekawym przykładem stylu rokokowego.

Atrakcyjne zabytki można również namierzyć w Hrubieszowie; wystarczy wstąpić po adres https://hinfo.pl.

W Siemiatyczach warto też zobaczyć pozostałości pałacu Anny Jabłonowskiej oraz klasycystyczną synagogę, zaprojektowaną najprawdopodobniej przez Szymona Bogumiła Zuga. Prawosławna cerkiew z XIX wieku, ewangelicka kaplica cmentarna – oto kolejne zabytki, dzięki  którym zwykły spacer po Siemiatyczach może się okazać wspaniałą lekcją historii.