Roślinność

Świdnica i jej atrakcje

Świdnica i jej atrakcje

Dolny Śląsk to rejon, który turyści odwiedzają wyjątkowo chętnie. Liczne atrakcje czekają tu w niemal każdej miejscowości, zaś urocze, historyczne miasteczka kuszą wspaniałymi i unikalnymi zabytkami. Z licznych miejscowości, którym warto poświęcić nieco uwagi, wyróżnia się Świdnica. To jedno z najpiękniejszych miast na Dolnym Śląsku, której starówka jest często porównywana z tą wrocławską. Ponad 400 wspaniałych zabytków – to może zaoferować turystom Świdnica.

Co koniecznie powinni zobaczyć turyści w tym mieście? Które atrakcje turystyczne cieszą się tu największym powodzeniem?

Pięknie prezentuje się świdnicki rynek. Wraz z siecią pobliskich uliczek zachował on swój średniowieczny charakter, zaś dodatkową atrakcją są otaczające go kamieniczki: głównie renesansowe i barokowe budowle, które wznosili bogaci mieszczanie. Na rynku można podziwiać również barokowe fontanny oraz piękną kolumnę świętej Trójcy. W pobliżu rynku na uwagę zasługuje również ciekawy zespół poklasztorny Urszulanek, którego najważniejszym elementem jest kościół św. Józefa.

Rynek może pochwalić się również barokowym ratuszem. W jego wnętrzu mieści się obecnie Muzeum Dawnego Kupiectwa. Kolekcja wag oraz zabytkowe opakowania to podstawowa część zbiorów zgromadzonych w tej placówce. Inna, ważna atrakcja Świdnicy, to jedyne w Polsce prywatne Muzeum Broni i Militariów. Mieści się ono w pozostałościach pruskiej twierdzy z XVIII stulecia. Tu, w zabytkowych podziemiach, można podziwiać ciekawą kolekcję dawnej broni.

Inne zabytki zasługujące na uwagę to zabytki sakralne. Turyści chętnie odwiedzają katedrę św. Stanisława i Wacława. To gotycka budowla z pięknym, barokowym wyposażeniem, w której zachowało się kilka cennych, średniowiecznych rzeźb.

Jeżeli lubisz ciekawe tereny w Polsce, zawsze możesz zdecydować się na atrakcje w Białymstoku, o których piszemy na portalu https://ebialystok.pl.

Najcenniejszą atrakcją Świdnicy jest jednak ewangelicki Kościół Pokoju – jeden z obiektów wpisanych na listę UNESCO. Kościół ten powstał po wojnie trzydziestoletniej. Zbudowany z drewna i gliny zachwyca swym pięknym wnętrzem. Na uwagę zasługują bogato zdobione empory – loże dla protestanckiej szlachty. Piękne polichromie oraz ołtarz z XVIII wieku czy też drewniane organy z XVII stulecia – to wszystko można ujrzeć w tej pięknej świątyni.