Góry

Samotna wędrówka po górach

Samotna wędrówka po górach

Generalnie, z oczywistych względów bezpieczeństwa, nigdy nie zaleca się samotnych wędrówek, ale coraz więcej osób wybiera się w góry w pojedynkę. Niekompatybilność harmonogramów z innymi ludźmi jest jednym z najczęstszych powodów.

Ten rodzaj aktywności jest pełen korzyści. Kiedy chodzi się po górach samemu, koncentracja i stan świadomości wzrasta. Jesteś w stanie wyraźnie widzieć i słyszeć otaczające Cię środowisko, a przede wszystkim w pełni się nim cieszyć. Samotny czas spędzony w górach jest również świetnym sposobem na odkrycie samego siebie – przeczytaj dlaczego.

Jednak samotne spacery wiążą się również z poważnym ryzykiem. Na przykład, delikatne skręcenie kostki w środku wąwozu może być dużym problemem, jeśli jesteś sam, a niewielkim, jeśli towarzyszą Ci dwie osoby. Posiadanie dobrego ubezpieczenia od następstw nieszczęśliwych wypadków jest niezbędne, jeśli chcesz chodzić po górach samemu.

Kiedy wybrać się w samotną wędrówkę?

Choć może się to wydawać oczywiste, wybór daty jest ważny. Wycieczka na weekend nie jest tym samym, co w dzień roboczy. Data będzie miała wpływ na liczbę osób, dostępne usługi lub warunki pogodowe. Czasami nie da się „wybrać” i mamy tylko ten jeden dzień. Wtedy będzie to nasz pierwszy czynnik wiążący przy planowaniu wyjazdu.

Jaką trasę wybrać?

Wybór ten będzie zależał od Twojego celu. W moim przypadku, moim „osobistym wyzwaniem” jest nie powtarzanie tras lub, jeśli to się nie uda, chodzenie w przeciwnym kierunku. Dlatego prawie wszystkie moje samotne wypady to poznawanie nowych ścieżek i miejsc.

Są tacy, którzy po prostu wychodzą sami, aby potrenować lub rozpoznać stan szlaku, aby później zrobić to w towarzystwie. Są tacy, którzy robią trudne trasy i są tacy, którzy wyruszają na poszukiwanie nowych szlaków. W każdym razie, przed wyruszeniem w drogę należy uzyskać jak najwięcej informacji o terenie.

Na szczęście dzisiaj mamy wiele informacji w internecie. Możemy sprawdzić dokładne trasy, stan terenu, poziom trudności, obszary konfliktowe i wszystko to, co ktoś inny zrobił przed Tobą. Przygotowując trasę chętnie sięgam do różnych źródeł, a czasem nawet staram się skontaktować z osobą, która ją opublikowała, by wymienić się wrażeniami. Zawsze dobrze jest uczyć się z doświadczeń innych.

Ile czasu zajmie trasa?

Zawsze bardzo dokładnie określaj całkowity czas, jaki zajmie Ci pokonanie trasy. Oczywiście będzie to zależało od trudności trasy i Twojej kondycji fizycznej. Dlatego też istnieją wzory matematyczne, które dają przybliżone pojęcie o tym, ile czasu zajmie Ci pokonanie trasy. Średnia prędkość turysty pieszego wynosi zazwyczaj 4 km/h. Do tego należy dodać, że prędkość wspinaczki jest znacznie wolniejsza. Zejście jest nieco szybsze.